Zaawansowany kurs nauczycielski jogi
Pogłęb wiedzę na temat jogi i rozszerz umiejętności nauczycielskie dzięki kursowi obejmującemu wszystkie Kategorie Edukacyjne wyznaczone przez Yoga Alliance.
Poszerz swoją wiedzę
Zaawansowany kurs nauczycielski jogi przeznaczony jest dla osób regularnie uczęszczających na zajęcia jogi przez MINIMUM 2 lata (z pisemnym potwierdzeniem od nauczyciela(li) prowadzącego(ych)) oraz znających i praktykujących całą Pierwszą Serię Ashtanga Jogi oraz posiadających Certyfikat ukończenia kursu 200H.
Jakie umiejętności rozwiniesz?
- Pogłębisz wiedzę z zakresu filozofii jogi.
- Pogłębisz wiedzę anatomiczną.
- Poznasz pozycje z Drugiej Serii Ashtanga Jogi.
- Przygotujesz i poprowadzisz warsztaty na temat wybranych zagadnień.
Na czym skupimy się podczas kursów?
1. Asany
W blokach dotyczących asan skupimy się na prawidłowym ustawieniu ciała w zgodzie z budową anatomiczną człowieka, uwzględniając indywidualne predyspozycje i ograniczenia poszczególnych osób. Uczestnicy kursów będą także uczyć się budować zajęcia autorskie w oparciu o zdobytą wiedzę. Będziemy także budować i ugruntowywać praktykę własną, która jest podstawowym narzędziem każdego nauczyciela.
2. Anatomia i fizjologia
Na tych zajęciach uczestnicy przypomną sobie budowę układu ruchu człowieka (anatomia opisowa), a także zakresy działania poszczególnych stawów i mięśni (anatomia funkcjonalna) w odniesieniu do osi i płaszczyzn ruchu. Szczegółowo omówiony zostanie układ oddechowy człowieka wraz z przełożeniem jego działania na praktykę asan. Przyjrzymy się także podstawom funkcjonowania układu nerwowego by lepiej rozumieć wpływ praktyki jogi na samopoczucie. Wszystkie pozycje omawiane w trakcie kursu będą rozpatrywane pod kątem aspektów biomechaniki. Kurs jest poszerzony o naukę analizy postawy i dobierania odpowiednich asan do danych ich typów, tak aby nauczyć się jak w sposób optymalny prowadzić uczestników zajęć i umożliwiać im bezpieczne rozwijanie praktyki asan.
3. Filozofia i etyka
Na tych zajęciach uczestnicy kursu poznają zagadnienia filozoficzne z obszaru historii myśli indyjskiej. Wiedza ta da solidną podstawę do pracy z tekstami klasycznymi (Jogasutry, Bhagavad Gita, Hatha Joga Pradipika), a także tekstami i koncepcjami współczesnymi (joga królewska, joga posturalna). Zajęcia filozofii pozwolą wypracować krytyczne spojrzenie na zagadnienia jogi współczesnej.
Zagadnienia z obszaru etyki dotyczyć będą problemów związanych ze współczesnym rozumieniem relacji nauczyciel-uczeń. Na zajęciach wprowadzone zostaną również elementy filozofii buddyjskiej.
4. Pranayama, medytacja i ajurweda
W tym bloku uczestnicy będą praktykować oraz uczyć się podstawowych technik oddechowych (Pranayama), a także poznawać techniki medytacyjne wywodzące się w różnych tradycji. Zaprezentowane również zostaną koncepcje wywodzące się z Ajurwedy – tradycyjnej medycyny indyjskiej, które nierozerwalnie połączone są z praktyką jogi.
Czas trwania kursu
Kurs składa się z 12 zjazdów weekendowych obejmujących praktykę własną, naukę korekt, technik uczenia, medytacji oraz Pranayamy oraz część wykładów z filozofii oraz anatomii (185h). Będziesz również uczestniczyć w 4 spotkaniach online (na platformie Meet) obejmujących wykłady z filozofii, etyki, anatomii oraz wykłady dotyczące Mediów (40h).
Ramowy plan zjazdów stacjonarnych (21h) dla wszystkich modułów:
Piątek (4h)
16:00-20:00 Zajęcia techniczne/Pierwsza Seria Prowadzona
Sobota (10h)
8:00-10:00 Praktyka Mysore
10:30-12:30 Zajęcia techniczne
14:00-16:00 Medytacja/pranayama
16:30-20:30 Nauka korekt
Niedziela (7h)
8:00-10:00 praktyka Mysore
10:30-12:30 Zajęcia techniczne
14:30-17:30 Nauka Korekt
Ramowy plan zajęć online (10h)
Sobota
8:00-13:00 wykład filozofia jogi
Niedziela
08:00-13:00 wykład anatomia
Terminy zjazdów
- 24-26 października 2025 – stacjonarnie
- 21-23 listopada 2025 – stacjonarnie
- 05-07 grudnia 2025 – stacjonarnie
- 16-18 stycznia 2026 – stacjonarnie
- 30 stycznia-01 lutego 2026 – stacjonarnie
- 20-22 lutego 2026 –stacjonarnie
- 13-15 marca 2026 – stacjonarnie
- 27-29 marca 2026 – stacjonarnie
- 17-19 kwietnia 2026 – stacjonarnie
- 07-08 lutego 2026 – online
- 08-10 maja 2026 – stacjonarnie
- 07-08 marca 2026 – online
- 22-24 maja 2026 – stacjonarnie
- 13-14 czerwca 2026 – online
- 19-21 czerwca 2026 online
Kadra i kategorie edukacyjne wg Yoga Alliance
Mateusz Deker
Z jogą mam do czynienia właściwie od dziecka. Osobą, która pokazała mi jogę, jest jedna z prekursorek jogi w Polsce – Maria Stróżyk.
Swój pierwszy kurs nauczycielski ukończyłem mając 18 lat u Basi Lipskiej. Od tego czasu nieprzerwanie prowadzę zajęcia jogi. W trakcie trzech pobytów w Indiach uczyłem się metody Ashtanga Vinyasa pod okiem Sharatha Joisa – wnuka Pattabhiego Joisa oraz dyrektora Krishna Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute, który autoryzował mnie do uczenia zarówno Pierwszej jak i Drugiej Serii Ashtanga Yoga (KPJAYI Authorized level 2). Spędziłem łącznie 9 miesięcy na codziennej praktyce jogi w Instytucie. W lutym 2019 po raz pierwszy miałem okazję asystować swojemu Nauczycielowi Sharatowi Joisowi w prowadzeniu zajęć w KPJAYI w Mysore.
Swoją pasję do jogi połączyłem z życiem naukowym, kończąc studia z zakresu filozofii, religioznawstwa a także będąc słuchaczem studium doktoranckiego WNS UAM. W tym okresie powstała większość napisanych przeze mnie artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat filozofii jogi.
Joga jest praktyką obejmującą człowieka jako całość, a fascynacja ludzkim ciałem zaprowadziła mnie do rozpoczęcia w 2019 roku 5-letnich studiów magisterskich z Fizjoterapii, w trakcie których pokochałem anatomię i manualną pracą z ciałem. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę na kursach Integracji Strukturalnej (rolfing), Masażu Tkanek Głębokich, Anatomii Sekcyjnej oraz wielu innych z tego zakresu. Wiedzę zdobywaną w trakcie nauki włączam do codziennej praktyki oraz prowadzonych przez siebie zajęć.
O szkole jogi marzyłem od dawna, w czerwcu 2016 roku powstał pomysł stworzenia miejsca z niepowtarzalnym klimatem i wspaniałym nauczycielami. Tak powstała Yoga Academy:)
Ania Olszewska
Jestem nauczycielką jogi, medytacji i pracy z oddechem, oraz kształcę przyszłych i obecnych nauczycieli jogi. Współtworzę Yoga Teachers’ Academy i prowadzę regularne zajęcia i autorskie warsztaty w Yoga Academy w Poznaniu. Jestem buddystką w nurcie buddyzmu tybetańskiego, a dzięki Mateuszowi Dekerowi moją codzienną praktyką jogi jest Ashtanga.
Moje zainteresowanie jogą było wynikiem regularnych podróży do Hyderabadu w południowych Indiach, które rozpoczęłam w 2006 roku. Życie tam oraz zdobywanie wiedzy dotyczącej filozofii wywodzących się z Indii było dla mnie na tyle wzbogacające, że stało się znaczącą częścią mojego rozumienia rzeczywistości, i w efekcie stało się też inspiracją do rozpoczęcia praktyki fizycznej jogi w 2010 roku. Kilka lat później zaczęłam prowadzić zajęcia hatha jogi i pranayamy, a w 2018 roku po odbytych kursach nauczycielskich 200h i 300h (Yoga Alliance) w Dharamsali w północnych Indiach, zajęłam się szkoleniem przyszłych nauczycieli jogi w międzykulturowym środowisku.
Regularność podróży do Indii stała się istotnym i kształtującym mnie elementem życia. To właśnie w Indiach otwierałam i współtworzyłam szkołę dla przyszłych nauczycieli jogi i to tam rozpoczęłam moją praktykę buddyjską w ośrodku medytacyjnym Tushita Meditation Centre, gdzie poznałam wspaniałych inspirujących nauczycieli. Kilkakrotnie uczestniczyłam w naukach Dalaj Lamy w świątyni w Dharamsali, co było doświadczeniem przełomowym.
Jogą zajmuję się także od strony akademickiej i widzę olbrzymi potencjał jogi jako dziedziny interdyscyplinarnej. Stąd też moje zainteresowanie i uczestnictwo w webinarach z zakresu anatomii człowieka, w tym szczególnie dotyczących funkcjonowania naszego układu nerwowego. Pasjonuję się neuronauką oraz jej przełożeniem na praktyki kontemplacyjne, uważnościowe i narzędzia jakich dostarcza joga i medytacja buddyjska w zakresie ich praktykowania. Zjawiskiem jogi współczesnej zajęłam się podczas międzynarodowego programu studiów antropologicznych w UAM i Uniwersytecie w Bernie. Przeprowadziłam badania etnograficzne motywacji osób decydujących się na kursy nauczycielskie jogi w Indiach. Zaczęłam też tworzyć swój film etnograficzny o współczesnym joginie w Indiach, który jeszcze czeka na swoją premierę. Wkrótce rozpoczynam kolejny projekt badawczy, w którym będę stosować techniki kontemplacyjne i medytacje buddyjskie w obszarze etnografii wielogatunkowej. W tym roku, rozpoczęłam także Studia Podyplomowe Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS.
Literatura polecana
- Klasyczna joga indyjska. Jogasutry przypisywane Patańdżalemu i Jogabhaszja przypisywana Wjasie, tłum. Leon Cyboran
- Bhagavad Gita, tłum. Joanna Sachse,
- Hatha Joga Pradipika, tłum. M. Marcinkowska-Rosół, S. Sellmer
- Joga. Nieśmiertelność i wolność, M. Eliade
- Joga. Droga do transcendencji, A. Świeżowska
- Filozofia indyjska, S. Radhakrishnan
- Pranajama. Sztuka oddychania w jodze, B.K.S. Iyengar
- Dammapada – ścieżka Prawdy Buddy, tłum. S. Michalski
- Podstawy praktyki buddyjskiej, Dalailama
- Anatomia Hatha Jogi, D. Coulter,
- Joga. Nowy ilustrowany przewodnik anatomiczny po asanach, ruchach i technikach oddychania, L. Kaminoff
- Atlas anatomii człowieka, t. 1, Ogólne pojęcia anatomiczne. Narządy ruchu, J. Sobotta
- Taśmy anatomiczne, T. Myers
Istotne uwagi końcowe
Uczestnictwo w kursie NIE GWARANTUJE otrzymania Certyfikatu ukończenia kursu! Certyfikat otrzymują osoby, które ukończyły kurs oraz zdały egzaminy uzyskując wynik minimum 80%! Wymagania konieczne do spełnienia by uzyskać Certyfikat ukończenia kursu:
- Obecność: aktywny udział we WSZYSTKICH weekendowych zjazdach TT (kursu nauczycielskiego) oraz opanowanie materiału omawianego na spotkaniach online.
- Wyjątkowe sytuacje, w których obecność na zajęciach nie będzie możliwa będą rozpatrywane indywidualnie.
- Uzyskanie zaliczenia (minimum 80%) za każdy z testów/zaliczeń poszczególnych przedmiotów kursu.
- Zdanie egzaminów końcowych z wynikiem minimum 80%
Absolwenci otrzymują Certyfikat potwierdzający ukończenie 300 godzin technik oraz metodologii Ashtanga Vinyasa Yoga.
Uczestnik kursu otrzyma możliwość zarejestrowania się w Yoga Alliance jako RYT (Yoga Alliance Registered Yoga Teacher) www.yogaalliance.org.
Rejestracja na stronie Yoga Alliance jako RYT gwarantuje znalezienie się w oficjalnym widniejącym na stronie internetowej Yoga Alliance spisie nauczycieli zarejestrowanych. Spis ten jest potwierdzeniem spełnienia warunków i standardów wyznaczonych przez Yoga Alliance w kierunku uczenia jogi.
ZASTRZEŻENIE: Ten kurs nie jest w żadnym stopniu zamiennikiem czy odpowiednikiem Autoryzacji lub Certyfikatu nadawanych przez Krishna Pattabhi Jogi Ashtanga Yoga Institute (KPJAYI) www.kpjayi.org czy Sharath Yoga Center w Mysore w Indiach.
Zainwestuj w kurs i zostań certyfikowanym nauczycielem jogi
Inwestycja:
Cena Early Bird (zapisy do 31 grudnia 2024): 9999 PLN
Cena Regularna (zapisy po 31 grudnia 2024): 11 999 PLN
Zaliczka: 2000 PLN (płatna przy zapisie)
Dane do przelewu:
Odbiorca: Yoga Academy
Numer konta: 28 1050 1520 1000 0092 4899 2712
Tytułem: 300hTTC zaliczka
Uwaga: Opłata za kurs jest gwarancją rezerwacji miejsca i jako taka NIE PODLEGA ZWROTOWI!
Uczestnicy, którzy chcieliby otrzymać Fakturę VAT proszeni są o zgłoszenie PRZED dokonaniem wpłaty! Po zapłaceniu zaliczki reszta opłaty może nastąpić w całości lub ratach (po minimum 1000PLN) najpóźniej do dnia rozpoczęcia kursu. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia systemu płatności – prosimy o wiadomość!
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!
Wyślij formularz kontaktowy
Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w najbliższym czasie!
W razie pytań prosimy o wiadomość: info@yogaacademy.pl lub tel. 505-904-825.