Yoga Nidra
Technika Joga Nidry wywodzi się z tradycyjnych nauk tantrycznych/jogicznych – w XX wieku została spopularyzowana przez Swamiego Satyanandę SarswaS – założyciela Bihar School of Yoga .
Jego uczniem był Swami Karmayogi SarswaS, który jako jeden z pierwszych popularyzował Jogę Nidrę w Polsce, a który bezpośrednio wprowadził Roberta w meandry tej techniki. Kurs ten powstał pod okiem Swamiego Karmayogi SaraswaS, który objął go swoim patronatem.
Joga Nidra – zwana także jogicznym snem – jest rodzajem medytacji, gdzie osoba praktykująca w pozycji leżącej przechodzi przez warstwy świadomości, granicy świadomości i podświadomości .
Wymaga to odpowiedniego prowadzenia i wyjaśnienia praktyki uczestnikom, co ma umożliwić dojście do momentu gdzie umysł – świadomy i podświadomy – staje się dostępny.
Joga nidra to zdecydowanie więcej niż relaks. To zmiana, a nie tylko odprężenie. Traktowanie jogi nidry wyłącznie jako relaksu to niezrozumienie tej praktyki. Joga nidra bowiem ma prowadzić do medytacji.
Pozostałymi korzyściami płynącymi z tej praktyki są więc równowaga, relaks, rozluźnienie i odprężenie – doświadczane w codziennym życiu. Joga nidra jest także narzędziem umożliwiającym w sposób bezinwazyjny zapoczątkować trwałe zmiany w życiu.
– Metodyka nauczania, prowadzenie sesji Joga Nidry
– anatomia jogiczna – 5 powłok (kosha), od ciała fizycznego po subtelne warstwy
– ośmiostopniowa ścieżka jogi ze szczególnym uwzględnieniem: pranayamy – rola oddechu w praktyce Nidry, pratyahary – wycofania zmysłów; dharany – koncentracji; dhyany – medytacji.
– medytacja w ujęciu technik tantrycznych
– kaya sthairyam – ciało i stałość
– praktyka wspomagająca koncentracje– trataka – Hipnoza a Joga Nidra
– jak osiągnąć relaks na poziomie mięśniowym, mentalnym i emocjonalny?
-jak przygotować się do praktyki?
– co to jest intencja, pragnienie, postanowienie w praktyce (sankalpa)? – skan ciała, rotacja świadomości
– oddech
– świadomość odczuć, wewnętrzna przestrzeń (akasha) – wizualizacje
– granica przytomność-śnienie
– budowa siły woli, kreatywności
– antar mouna
– nauka jogi nidry w celu zastosowania jej we własnej pracy z pełnym zrozumieniem tego narzędzia i jego działania, a także efektów
– Od podstawowej formy Nidry po jej rozbudowane formy – progresja.
Sobota 24 czerwca
09.00-14.00 Wprowadzenie/Teoria/Metodologia
15.30- 18.30 Teoria/Metodologia
08..00-12.00 – Teoria/Metodologia
12.15-15.15 – Teoria/Praktyka w grupie podstawy
1,5 h dla każdego kursanta – samodzielne prowadzenie praktyki Jogi Nidry z dodatkowym omówieniem jej w grupie.
W zajęciach on-line uczestniczą wszyscy biorący udział w kursie.
Terminy zajęć praktycznych on-line zostaną ustalone podczas kursu stacjonarnego.
Odbiorca: Yoga Academy
Numer konta: 28 1050 1520 1000 0092 4899 2712
Tytułem: Yoga Nidra YACEP
Uwaga: Opłata za kurs jest gwarancją rezerwacji miejsca i jako taka NIE PODLEGA ZWROTOWI!
Osoba Prowadząca
Robert Ishwara Markiewicz – praktykuje jogę w nurcie BhakS, Hatha oraz Kundalini od 2007 roku. Od 2016 roku uczy jogi oraz medytacji. Od 2018 jest uczniem Swamiego Karmayogi SaraswaS – bezpośredniego ucznia Swamiego Satyanandy SarasvaS, założyciela jednej z najważniejszych szkół jogi na świecie Bihar School of Yoga. Pod okiem swojego nauczyciela Robert uczy się technik Kundalini Tantra Jogi, Kryia Jogi, medytacji i Jogi Nidry. Wraz ze swoim nauczycielem Robert stworzył wiele kursów, które prowadzi na co dzień – Medytacji, Jogi dla Początkujących, Kundalini Tantry, Kursów Nauczycielskich Jogi Klasycznej. Od 2018 roku jest także nauczycielem Sivananda Jogi. Jest sympatykiem i uczestnikiem odosobnień i medytacji w Dialogu w Ośrodku Medytacji Chrześcijańskiej w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu. Na co dzień prowadzi zajęcia i kursy w Szkole Jogi Mandala w Bydgoszczy.