Yoga Nidra

24 – 25 czerwca 2023
Zapraszamy na Kurs Doszkalający Joga Nidry skierowany do nauczycieli jogi, ale także terapeutów, psychologów, osób prowadzących warsztaty samorozwoju, pracujących ze stresem, nauczycieli szkolnych oraz dla osób chcących poszerzyć własną praktykę! Kurs posiada akredytację Yoga Alliance YACEP 15h
 
O kursie:
Technika Joga Nidry wywodzi się z tradycyjnych nauk tantrycznych/jogicznych – w XX wieku została spopularyzowana przez Swamiego Satyanandę SarswaS – założyciela Bihar School of Yoga .
Jego uczniem był Swami Karmayogi SarswaS, który jako jeden z pierwszych popularyzował Jogę Nidrę w Polsce, a który bezpośrednio wprowadził Roberta w meandry tej techniki. Kurs ten powstał pod okiem Swamiego Karmayogi SaraswaS, który objął go swoim patronatem.
Joga Nidra – zwana także jogicznym snem – jest rodzajem medytacji, gdzie osoba praktykująca w pozycji leżącej przechodzi przez warstwy świadomości, granicy świadomości i podświadomości .
Wymaga to odpowiedniego prowadzenia i wyjaśnienia praktyki uczestnikom, co ma umożliwić dojście do momentu gdzie umysł – świadomy i podświadomy – staje się dostępny.
Joga nidra to zdecydowanie więcej niż relaks. To zmiana, a nie tylko odprężenie. Traktowanie jogi nidry wyłącznie jako relaksu to niezrozumienie tej praktyki. Joga nidra bowiem ma prowadzić do medytacji.
Pozostałymi korzyściami płynącymi z tej praktyki są więc równowaga, relaks, rozluźnienie i odprężenie – doświadczane w codziennym życiu. Joga nidra jest także narzędziem umożliwiającym w sposób bezinwazyjny zapoczątkować trwałe zmiany w życiu.
 
 
Tematy omawiane na kursie:
– Metodyka nauczania, prowadzenie sesji Joga Nidry
– anatomia jogiczna – 5 powłok (kosha), od ciała fizycznego po subtelne warstwy
– ośmiostopniowa ścieżka jogi ze szczególnym uwzględnieniem: pranayamy – rola oddechu w praktyce Nidry, pratyahary – wycofania zmysłów; dharany – koncentracji; dhyany – medytacji.
– medytacja w ujęciu technik tantrycznych
– kaya sthairyam – ciało i stałość
– praktyka wspomagająca koncentracje– trataka – Hipnoza a Joga Nidra
 
Historia i filozofia jogi nidry:
– jak osiągnąć relaks na poziomie mięśniowym, mentalnym i emocjonalny?
-jak przygotować się do praktyki?
– co to jest intencja, pragnienie, postanowienie w praktyce (sankalpa)? – skan ciała, rotacja świadomości
– oddech
– świadomość odczuć, wewnętrzna przestrzeń (akasha) – wizualizacje
– granica przytomność-śnienie
– budowa siły woli, kreatywności
– antar mouna
– nauka jogi nidry w celu zastosowania jej we własnej pracy z pełnym zrozumieniem tego narzędzia i jego działania, a także efektów
– Od podstawowej formy Nidry po jej rozbudowane formy – progresja.
 
Ramowy plan kursu:
Sobota 24 czerwca
09.00-14.00 Wprowadzenie/Teoria/Metodologia
15.30- 18.30 Teoria/Metodologia
 
Niedziela 25 czerwca
08..00-12.00 – Teoria/Metodologia
12.15-15.15 – Teoria/Praktyka w grupie podstawy
 
Spotkania On-line:
1,5 h dla każdego kursanta – samodzielne prowadzenie praktyki Jogi Nidry z dodatkowym omówieniem jej w grupie.
W zajęciach on-line uczestniczą wszyscy biorący udział w kursie.
Terminy zajęć praktycznych on-line zostaną ustalone podczas kursu stacjonarnego.
 
Inwestycja: 1800 PLN
Zaliczka: 500 PLN (płatna przy zapisie)Dane do przelewu:
Odbiorca: Yoga Academy
Numer konta: 28 1050 1520 1000 0092 4899 2712
Tytułem: Yoga Nidra YACEP
Uwaga: Opłata za kurs jest gwarancją rezerwacji miejsca i jako taka NIE PODLEGA ZWROTOWI!
Uczestnicy, którzy chcieliby otrzymać Fakturę VAT proszeni są o zgłoszenie PRZED dokonaniem wpłaty!
 
 

Osoba Prowadząca

 

Robert Ishwara Markiewicz – praktykuje jogę w nurcie BhakS, Hatha oraz Kundalini od 2007 roku. Od 2016 roku uczy jogi oraz medytacji. Od 2018 jest uczniem Swamiego Karmayogi SaraswaS – bezpośredniego ucznia Swamiego Satyanandy SarasvaS, założyciela jednej z najważniejszych szkół jogi na świecie Bihar School of Yoga. Pod okiem swojego nauczyciela Robert uczy się technik Kundalini Tantra Jogi, Kryia Jogi, medytacji i Jogi Nidry. Wraz ze swoim nauczycielem Robert stworzył wiele kursów, które prowadzi na co dzień – Medytacji, Jogi dla Początkujących, Kundalini Tantry, Kursów Nauczycielskich Jogi Klasycznej. Od 2018 roku jest także nauczycielem Sivananda Jogi. Jest sympatykiem i uczestnikiem odosobnień i medytacji w Dialogu w Ośrodku Medytacji Chrześcijańskiej w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu. Na co dzień prowadzi zajęcia i kursy w Szkole Jogi Mandala w Bydgoszczy.